0(312) 230 03 55
Biçki Dikiş Kursu Açılış

Anadolu Tüm Engelliler Kültür ve Dayanışma Derneğinin, Ankara Kalkınma Ajansının maddi desteği ile açmış olduğu biçki dikiş kursları sayesinde engellilere istihdam sağlanıyor.

2007 Yılında kurulmuş olan Atekder derneğinin tüm engellileri kapsayan çalışmalarına bir yenisi daha ekleniyor. Günümüz Türkiyesinde engellilerin çalışma alanlarındaki haklar şirketlerin devlet tarafından teşfik edilmesine rağmen büyük bir açık oluşturmakta ve engelliler çalıştırılma haklarına rağmen şirketler tarafından istihdam edilmemektedir. Bu bağlamda engellilerin kendi mesleklerini ellerine alarak çoğu engel grubunun başarılı olabileceği biçki dikiş mesleğini engellilere kazandırmayı amaçlayan Atekder derneği Bu sayede engellilere iş kapısını açacak olan “Atekder Engellileri İş Gücü Piyasasına Hazırlıyor” adlı projenin açılışı gerçekleştirmiştir.

Ankara Kalkınma Ajansının maddi desteğiyle başlatılan proje kapsamın da öncelikle engellilere meslek alanında öğretmenler eşliğinde kurslar verilecek. Bu eğitimler sonun da başarılı olan engellilere katılım biçki dikiş sertifikası verilerek engellilerin bu alanda yeterlilikleri sağlanacaktır. Mesleki yeterliliğe sahip olan engelli kardeşlerimizin bu alanda iş bulmalarına yardımcı olunarak istihdamlarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Açılış konuşmasını yapan Abrurrahim Kocaoğlu şunları söyledi; Bildiğiniz gibi bu proje Atekder ile Ankara Kalkınma Ajansının birlikte yapmış olduğu bir proje. Atekder engellileri istihdama hazırlıyor projesi kapsamında bu gün açılışını yapacağımız atölyede engelli kardeşlerimize eğitim düzenlenecek. Esasında bu proje 12 aylık bir proje fakat biz eğitim ayağını faaliyete geçirmek için buradayız. Önemli bir proje şu anlamda önemli bir proje biliyorsunuz Türkiyede engelli istihdamı istenilen oranda değil. Bir sınav açılıyor üç bin beş bin kişi başvuruyor lakin yerleşme olanağı bulamıyorlar. Biz bu projeyle engellileri istihdama hazırlıyoruz. Yani burada kısmi görme engelliler bedensel engelliler ve diğer engelli gruplarına eğitim verilecek. Dikiş üzerine eğitim alacaklar. Daha sonra bu eğitimler işkur veya farklı kurumlarla devam edecek. Burada istihdamları sağlanması açısından çalışmalar devam edecek ve istihdamları sağlanacak. Biz bu proje sayesinde nitelikli elemanlar yetiştireceğiz ve firmalar kanun gereği kontenjanlarını doldururken sadece kontenjanlarını doldurmak için istihdam etmiş olmayacaklar onlardan en üst seviyede verim alabilecek imkanı bulacaklar. Bu proje bu anlamda engellilerin eğitime hazırlanması yönünde Türkiyede bir ilk olma özelliğini taşıyor. Hani biz zaman zaman deriz Engellilere balık yemeyi değilde balık tutmayı öğretiyoruz. İşte bu proje bu sloganı gerçek kılıyor. Dolayısıyla işe girememiş kamuda istihdam olanağı bulamamış bütün kardeşlerimizi burada eğitime almayı planlıyoruz. Biz çalışmalarımızın ilk ayağı bunu devam ettireceğiz. Bu proje yeni bir proje biz bütüm kurumların desteğini taleb ediyoruz.Ve bu alanda bize destek olmalarını istiyoruz. Ben bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Başta başkanımız Mehmet Alkaya, Yönetim kurulu, Ankara kalkınma ajansı ve şubelerimizin temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Projenin ülkemiz için, Ankara için, arkadaşlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyor ve herkese Teşekkür ediyoruz.

AÇILIŞ KONUŞMASI

KURDELA KESİMİ

Atekder Copyright © 2007 Tüm Hakları Saklıdır...